T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI Adana İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Yılan Kale Restorasyonu ve Çevre Düzenlemesi

 

Yılan Kale, bugünkü Adana – Ceyhan E-5 Karayolu üzerinde, Misis ile Ceyhan arasındaki karayolundan doğuya doğru 3km içeride bulunmaktadır.

Çukurova’da çok sarp bir tepe üzerine Ceyhan Ovası'na tamamen hâkim şekilde kurulan bu kalenin Bizanslılar zamanında yapıldığı sanılmaktadır. Yılan Kale yaklaşık 15.000 m2 lik alana sahiptir. Yılan Kale  Çukurova Bölgesinde bulunan diğer dağ kaleleri olan Anavarza ve Tumlu Kalelerinin görüş alanı içinde yer almaktadır.

Bakanlığımız Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Adana Rölöve ve Anıtlar Bölge Müdürlüğü denetiminde 30.12.2013 tarihinde sözleşmesi imzalanarak 02.01.2014 tarihinde işe başlanmıştır. Elektrik abonelik işlemleri ve malzeme taşınmasına yönelik teleferik kurulması işlemleri tamamlandı. Kale içinde bitki temizliğine yönelik çalışmalar başlatılmış ve halen devam etmektedir. Kalenin derz temizliği ve derz yapılmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir. Taş tamamlama ve çürütmelerine başlanmış ve halen devam etmektedir. Şapel, H2 burcu, D suru ve G2 burçlarında güçlendirme projeleri ile revize restorasyon projeleri hazırlanmış olup değerlendirilmek üzere ilgili koruma kuruluna iletilmiştir. öz konusu projeler koruma bölge kurulunca onaylanmıştır. Bu doğrultuda çalışmalar 22.02.2016 tarihinde bitmiş olup  27.09.2016 tarihinde geçici kabulu yapılmıştır.

Bu işin toplam maliyeti KDV dahil olmak üzere 1.709.545,49TL dir.